Zvolte menu:


Kto má dnes meniny?

Dnes má meniny:
,
zajtra má meniny:
.


Najpredávanejšie

Obrázok pre Vankúš GALICE
-0%

Vankúš GALICE

Doručenie do: Nieje skladom

14.20 €14.20 € s DPH

Grafické symboly – takzvané piktogramy uvedené na textilných výrobkoch informujú spotrebiteľa aj o kvalite daných výrobkov. Jednoduchým obrázkovým znázornením sa spotrebiteľ napríklad dozvie, že kupovaný výrobok je zdravotne nezávadný, stálofarebný po praní, chemickom čistení, na svetle aj v slanej vode a že po praní sa jeho rozmery nezmenia. Piktogramy vyjadrujú zdravotnú nezávadnosť výrobku, úžitkové vlastnosti a účel použitia. Napríklad piktogramy, ktoré predstavujú úžitkové vlastnosti, vyjadrujú parametre, ktoré sú pre spotrebiteľa najpodstatnejšie, pretože sa na výrobku výrazne prejavia a sú najčastejším dôvodom reklamácie. Najčastejšie sú problémy s nestálosťou a zapustením farieb, zmenou rozměrů a dalšími mechanickými vlastnosťami. Piktogramy charakterizujúce účel použitia zase užívateľovi prezradia, či ide o bytové textilie, alebo odevy a ako ich teda používať.  

Ale vráťme sa k piktogramom, ktoré oznamujú spôsob odporúčanej alebo dovolenej údržby textílie, pretože tie sú pre užívateľa výrobku zásadné. Tieto pravidlá podliehajú normám a mali by byť záväzné pre všetkých výrobcov a dodávateľov. Pomocou symbolov ošetrovania tak odporúčajú zákazníkom parametre postupov ošetrovania textilných výrobkov, aby nedošlo pri údržbe k poškodeniu textilného výrobku, či dokonca k jeho znehodnocení – zmene vzhľadu, farebného odtieňa alebo rozmerov. Nesprávne informácie oznamované používaním symbolov ošetrovania by boli považované za klamanie spotrebiteľa. 

Podľa normy sú symboly pre ošetrovanie textílií uvádzané v poradí pranie, bielenie, sušenie, žehlenie a profesionálne ošetrovanie textilu. Pôvodné poradie symbolov údržby bolo pranie, bielenie, žehlení, chemické čistenie a sušenie v bubnovej sušičke.